Jaką gramaturę koszulek wybrać?

Najlepsza gramatura koszulek? Fakty i mity.

Gramatura to masa jaka przypada na jeden metr kwadratowy wyrobu, wyrażona w gramach. Używa  jest w odniesieniu do wyrobów papierniczych, włókien i innych tworzyw, które produkowane są w arkuszach. Czyli im wyższa gramatura tym lepsza jakość? Niekoniecznie.

 

Gramatura jako jedna z cech

Nawet w najprostszych t-shirtach o ich jakości decyduje wiele współczynników:

  • rodzaj bawełny użytej do produkcji
  • ich krój
  • wykorzystana przędza
  • sposób w jaki zostały zabarwione
  • konstrukcja ściągacza
  • przeznaczenie (w jakim celu zostały wyprodukowane)

Jak widać, gramatura to tylko jedna z cech, która wpływa na to, jakim koszulka produktem staje się finalnie. Istotnych jest wiele aspektów czysto technicznych – krój, sposób barwienia, konstrukcja ściągacza. Poza gramatura liczą się też materiały: przędza i rodzaj bawełny. Wszystko to, wraz z gramaturą, należy jednak podporządkować przeznaczeniu koszulki.

 

W jakim celu produkujemy koszulkę?

Jest to najważniejsze pytanie, które pozwoli nam odpowiednio wskazać, jak koszulka powinna zostać zaprojektowana a także jaką powinna mieć gramaturę. Jeśli tworzymy koszulkę dla sportowców, to zapewne docenią oni przylegający do ciała krój, który podkreśli ich sylwetkę, a także raczej niską gramaturę, dzięki której koszulka będzie bardziej przewiewna i lepiej dopasowana. Natomiast wśród fanów hip-hopu przyjęło nosić się raczej luźne, masywne koszulki, do których świetnie pasuje wysoka gramatura. Jeśli potrzebujemy koszulek, które będą ubraniami roboczymi, to nie musimy przywiązywać dużej uwagi do ich jakości itd.

 

Zawyżanie gramatury

Producenci często zawyżają gramaturę koszulek, ponieważ wysoka gramatura dobrze wygląda na papierze. W rzeczywistości jednak, rzadko przekłada się to na jakość koszulki. Najlepiej jest zamówić próbki i sprawdzić je samemu. Szczególnie przy dużym zamówieniu, przekonać się na własnej skórze, jak dana koszulka faktycznie się sprawuje. Dotknąć ją, ponosić i uprać. Jeśli jest wygodna, dobrze wygląda, spełnia swoje założenia a po praniu dalej zachowuje swoje właściwości, oznacza to, że jest to koszulka, której szukaliśmy. Same dane dotyczące gramatury nie są w stanie nam dać takiej gwarancji.

 

Jaka koszulka jest więc najlepsza?

Taka, która spełnia Twoje oczekiwania. Koszulka, która świetnie nadaje się dla gracza piłki nożnej, może być fatalna na t-shirt promocyjny trasy zespołu rockowego i na odwrót. Wybieraj gramaturę i pozostałe cechy koszulki, tak aby spełniała swój cel.