Sitodruk

Sitodruk – najpopularniejsza metoda druku

Sitodruk to specjalna technika przyciskania farby. Na karuzelę sitodrukową nakłada się sita (czyli naświetlone matryce) i za pomocą rakla odciska farbę, która przybiera odpowiedni wzór. Dzięki tej prostej metodzie możemy wykonywać nadruki na wszelkich tekstyliach, które posiadają płaską powierzchnię. Technika sitodruku posiada wiele zalet, które czynią ją jedną z najpopularniejszych i najwydajniejszych na rynku.

 

Drukowanie na płaskiej powierzchni

Sitodruk świetnie nadaje się do zadruku dużych, płaskich powierzchni. Dlatego bardzo dobrze sprawdza się przy ozdabianiu większości ubrań i
dodatków, takich jak: koszulki, bluzy, torby, czapki, odzież robocza, spodnie i wiele innych. Taka powszechność zastosowania jest niewątpliwym plusem.

 

Im więcej, tym taniej

Drukowanie za pomocą metody sitodruku obarczone jest pewnymi kosztami stałymi, związanymi głównie z przygotowaniem do druku (naświetleniem matryc i wydrukowaniem klisz). Koszty te są zawsze takie same, bez względu na wielkość zamówienia i są jednorazowe.

Przykładowo, jeśli koszt przygotowania projektu na bluzy, będzie wynosił 200 zł, to przy zamówieniu 100 sztuk, rozłoży się on po 2 zł na bluzę. Jeśli jednak zamówimy 1000 bluz, to wyjdzie nam już zaledwie 20 gr na sztukę. Dlatego im większe zamówienie, tym tańszy jest pojedynczy produkt.

 

Duża wytrzymałość – także na pranie

Kolejnym plusem techniki sitodruku jest jej duża wytrzymałość na bodźce fizyczne (zginanie, drapanie, przyciskanie itp.). Także pranie nie powinno zaszkodzić dobrze wykonanemu nadrukowi. Dlatego wato zwracać uwagę na jakość zastosowanej metody. Od naświetlenia, przez dobór odpowiedniej farby, po proces drukowania i suszenia – wszystko musi być wykonane perfekcyjnie aby zapewnić wysoką odporność i odpowiedni wygląd.

 

Druk w dowolnym kolorze

Za pomocą sitodruku możemy dobrać właściwie każdy kolor w jakim chcemy drukować. Dzięki zastosowaniu różnych farb osiągamy bardzo ciekawe efekty. Najczęściej używa się plastizoli, ale do specjalnych druków także farb wywabowych, wodnych i efektowych. Dzięki nim otrzymujemy specjalne efekty, gradienty czy druk metodą full color. Każda farba nakłada się nieco inaczej i wymaga odmiennego przygotowania do odpowiedniego procesu drukowania.

 

Drukowanie na ciemnych i kolorowych materiałach

Proces druku przebiega w inny sposób, kiedy używamy ciemnych bądź kolorowych materiałów. Aby wybrany kolor był taki sam jak na projekcie i nie było prześwitów, stosuje się pod nim biały podkład. Oznacza to konieczność wytworzenia dodatkowego sita. Oczywiście nie jest to wymagane przy zadruku białego materiału, ale także kiedy w projekcie mamy białe elementy – sito z nimi może być jednocześnie wykorzystane jako podkład.

 

Wielkość zamówienia

Sitodruk najlepiej nadaje się więc do dużych zamówień. Im więcej sztuk zamawiamy, tym niższa jest cena jednostkowa. Dlatego też, przy bardzo małych zamówieniach, obejmujących kilka lub nawet jedną sztukę, metoda ta staję się mało opłacalna. Lepiej skorzystać wtedy z druku cyfrowego bądź termotransferu.

 

Cena końcowa

Końcową cenę określa się więc na podstawie wielkości nakładu i ilości kolorów w projekcie (te przekładają się na liczbę sit).